Представителството на пострадалите от пътно транспортни пришествия е много сериозна и дълбоко профилирана задача с която трябва да се заема специализиран и опитен адвокат!
Пострадало е лицето ,което е починало или е претърпяло телесни увреждания ,причинени от моторни превозни средства.Увредено е лицето,включително пострадалото лице,което има право на обезщетение за вреди,причинени от моторни превозни средства.
По силата на Закона за движение по пътищата пътнотранспортното произшествие е всяко събитие, възникнало в процеса на движение на пътно превозно средство и предизвикало нараняване или смърт на хора, повреда на пътно превозно средство, път, пътно съоръжение, товар или други материални щети.
Съдът да почака
Новият кодекс на застраховането значително ограничи правото на граждани и фирми да получат адекватно правораздаване и по този начин в една или друга степен ги превърна в пленници на техните застрахователи. Досегашната практика позволявашe на застрахованите и/или пострадалите от пътнотранспортни произшествия да потърсят своите права директно в съда като превантивна мярка срещу злоупотреби и нелоялни процедурни хватки от страна на застрахователите. С влизането в сила на новия кодекс тази възможност вече не съществува. От внимателния прочит и анализ на разпоредбите на закона става ясно, че съответните лица първо трябва да предявят своите претенции пред застрахователите, да почакат известно време (до 6 месеца в някои от случаите) и ако липсва произнасяне на застрахователя или същият предложи обезщетение, което не е в задоволителни размери, чак тогава да се обърнат към съда.
Спестени лихви
Проправяйки път на новия кодекс, законодателят си позволи да пренебрегне основни принципи в обезщетяването на вредите от непозволено увреждане, залегнали в Закона за задълженията и договорите (ЗЗД), а именно, че при вредите от непозволено увреждане длъжникът изпада в забава от деня на увреждането, без да е необходима последваща покана за доброволно изпълнение. Съгласно досегашната задължителна съдебна практика на Върховния касационния съд при вреди от пътнотранспортни произшествия пострадалите лица имаха право да получат лихва от деня на произшествието до окончателното изплащане на обезщетението от застрахователя на виновния водач по задължителната застраховка “гражданска отговорност на автомобилистите”.
Новият застрахователен кодекс направи мечешка услуга на пострадалите, като застрахователят вече ще изпада в забава и ще дължи законна лихва едва след изчитането на сроковете за произнасяне по предявените претенции пред тях. Кои са губещите от това? В случай на произшествия на пътя пострадалите лица ще бъдат принудени да изчакат завършването на наказателното производство в досъдебната и съдебната му фаза и едва след влизане в сила на съдебния акт срещу виновния водач да предявят своите претенции пред гражданските съдилища за получаване на обезщетения за претърпените от тях вреди. Процесът в чисто наказателно правната му фаза не приключва бързо, като в зависимост от тежестта на уврежданията и наличието на противоречиви факти относно събитието може да продължи и до няколко години.
Досега пострадалите бяха обезщетявани със законна лихва за този период върху присъжданото на по-късен етап застрахователно обезщетение в унисон с основните правни принципи на обезщетяването на вреди от непозволено увреждане.
Липса на задължителна практика
Към настоящия момент все още е неясно как ще тълкуват българските съдилища разпоредбите на новата застрахователна уредба. Видно от преходните и заключителни разпоредби на новия закон, отмененият кодекс на застраховането остава приложим спрямо отношенията, породени във връзка със застрахователни договори, сключени преди 1 януари 2016 г. Ето защо все още липсва трайна и задължителна съдебна практика на Темида, свързана с новите законови разпоредби, като всички с нетърпение очакват произнасянето й по изключително спорните текстове на закона.
Пътнотранспортните произшествия възникват най-често при движение на едно или повече МПС.
Пътнотранспортните произшествия могат да бъдат разделени по много критерии- според механизма на произшествието, според вида на участвалите в произшествието пътно превозни средства, според нанесените травми на пострадалите, според вида на вредните последици и др.
1.Според механизма на произшествието
1.1.Блъскане на пешеходец;
1.2.Сблъскване между пътни превозни средства;
1.3.Блъскане на пътно превозно средство в препятствие/дърво, стълб, предпазна ограда/;
1.4.Загуба на управление на пътното превозно средство;
1.5.Блъскане на велосипедист;
1.6.Блъскане на каруца;
1.7.Блъскане на животни;
1.8.Изпадане на пътник от превозното средство;
1.9.Пътно транспортно произшествие дължащо се на техническа неизправност;
1.10.Пожар;
2.В зависимост от вида на вредните последици
2.1.Авария- пътнотранспортно произшествие, вследствие на което настъпва повреда на пътното превозно средство, пътя, пътно съоръжение, товар или други материални щети, но без да са последвали телесни увреждания на хора или смърт;
2.2.Злополука- пътнотранспортно произшествие, в резултат на което са настъпили наранявания или смърт на хора, намиращи се в или извън пътното превозно средство;
3.Според степента на последствията
3.1.Пътнотранспортно произшествие със загинали граждани;
3.2.Пътнотранспортно произшествие с ранени граждани;
3.3.Пътнотранспортно произшествие само с повреди на МПС или други имуществени вреди;
Свържете се с нас. Няма да Ви струва нищо. Ще получим хонорар само при спечелване на делото !
Как работим и какви са стъпките?
- Запознайте се с видовете дела, които сдружението ще финансира: Дължими обезщетения от застрахователи по Каско, ГО и ПТП. Дела за всякакъв вид обезщетения по за нанесени вреди,от физически и юридически лица! Дела за недвижими имоти и вещни права върху тях.Обезщетение за забавено правосъдие.Неизплатени суми по обществени поръчки.Дела по запис на заповед и нотариално заверени споразумения.Обезщетения за трудови злополуки.Дела за незаконно уволнение и неизплатени трудови възнаграждения дължими суми по договори и фактури и по всякакви търговски и облигационни отношения.
- Втората стъпка е да отправите своето запитване към нас. В зависимост от конкретния случай ще Ви дадем първоначален отговор, дали можем да поемем финансирането на Вашето дело. Можете да се свържете с нас по един от следните начини: Онлайн заявка на нашият сайт, чрез контактната форма .Или Опишете подробно Вашия случай, като попълните онлайн заявката/Имейл , тук и наш служител ще се свърже с Вас.Телефон: 0896366300, Обадете се на нашите правни експерти или пишете на електронната ни поща тук.
- Третата стъпка е финална. След одобрение е необходимо да ни изпратите допълнителна информация и документи, касаещи всички детайли по Вашия правен казус.Нашите експерти ще оценят внимателно случая и ще Ви предоставим окончателен отговор. Ще трябва да ни подпишете нотариално заверено пълномощно и договор за правна помощ!В договора ще Ви информираме за размера на нашата комисиона, която ще получим, ако делото се спечели !Също и какви са правата и задълженията ви по този договор ,чрез анексите към него!Договорът се сключва между двете страни в писмена форма и в дух на взаимно разбирателство и съгласно българското законодателство.